0 ден

Нема производи во кошничката.

Доменикали: Не ни требаат нови екипи

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Главниот извршен директор на Формула 1, Стефано Доменикали, цени дека на спортот не му требаат повеќе од актуелните 10 екипи на гридот.

Последнте неколку години спортот работи со 10 екипи на гридот, но има интерес и за нови тимови кои сакаат да се приклучат. Во падокот владее поделеност околу новите екипи, некои сакаат дебитанти во серијата, а некои не сакаат разводнување на она со што Формула 1 во моментов располага.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Доменикали смета дека постои ризик спортот да стане преголема гужва ако се дозволи на уште некоја екипа да стане дел од шоуто.

како и секогаш потребен е баланс, треба да се види како ќе се развиваат работите затоа што со повеќе кеипи на крајот на денот секогаш постои лими до каде може да се оди.

ако додадеме уште некоја екипа тоа може да отвори нови места за возачи, но мора тоа да биде направено во вистински обем за да успее спортот. мислам дека треба да го почитуваме она што се вели одржливост на тимот и проценка да не се дојде до преголема гужва. би рекол дека од аспект на приоритетот, не ни треба нов формула 1 тим денеска – јасен е италијанскиот шеф на спортот.

Од 2026 година дел од спортот ќе стане Ауди како доставувач на мотори, а се очекува да купат значителен удел во Заубер каде ќе се изработува нивната шасија. Мајкл Андрети подолго време “брка“ дозвола да влезе во спортот, но неговиот план не оди како што треба откако ен се договори да го купи токму Заубер.

сега формула 1 е многу конкурентна, но мораме да се осигураме дека екипите и финансиски се многу силни, тоа е клучно денеска, да обезбедиме стабилност на системот кој сакаме да опстои долго време.

гледате колку е тешко денеска да се најдат луѓе од врвен квлитет за сите деловни активности. сега е време да инвестираме во иднианта, но мораме да бидеме балансирани и да одиме чекор по чекор.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Тимот на Хамилтон стана Екстрим Е шампион

Екстрим Е тимот на Луис Хамилтон, Х44, стана шампион во електричната тркачка серија, победувајќи ја екипата на...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Ф1 подготвена за нов тим на гридот

Формула 1 е подготвена да разговара со потенцијален нов тим кој би донел финасиска и спортска вредност...