0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Доменикали: Новите правила секако дека ќе го збијат гридот

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Главниот извршен директор на Формула 1, Стефано Доменикали, нема сомнеж дека новите правила воведени оваа година по некое време ќе го збијат гридот и покрај тоа што во оваа прва сезона доминира Ред Бул.

Новите правила беа првенствено насочени кон подобрување на тркањето и давање на поголема шанса за успех на помалите екипи односно намалување на разликите помешу најсилните и најбавните. Ова треба да се постигне како комбинација од буџетско ограничување и аеродинамички хендикеп систем кој ќе им дозволи пвоеќе време за развој на побавните.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Првата година од новата регулатива донесе доста големи разлики помеѓу екипите и силна доминација на Ред Бул годинава, иако Ферари на почетокот се покажаа како најсилни, но заостанаа. Сепак, Доменикали не е претерано загрижен и смета дека же биде потребно време за екипипте да ги разберат новите правила и за гридот да стане конкурентен.

јасно е дека со оглед на момеенталната ситуација во шампионатот, нема да видиме финале како лани во абу даби, но и покрај ова, сите трки до крајот се распродадени. верувам дека од технички гледна точка важно е да се разбере колку перформансите може да се променат во еден момент откако новите правила ќе се востановат.

исто така мора д асе види колку точно перформанси за директна последица од болидите, а колку се препишуваат на издржливоста и менаџирањето со проблемите. треба добра анализа за да видиме што ја предизвика големата разлика помеѓу лидерите и останатите. ако го погледнеме поредокот, гледаме дека зад лидерите имаше блиска борба во минатото.

верувам дека следните неколку години правилата дополнително ќе го намалат заостатокот помешу екипите и гридот ќе биде погуст – смета италијанскиот шеф на спортот.

Буџетското ограничување е средиштето на надежта на Формула 1 за компактен поредок, така што Доменикали знае колку е важно ФИА соодвено да ги следи. Оние кои наоѓаат начин да ги заобиколат правилата не смее да добијат предност.

ограничувањето на трошењето е клучно и мораме да бидеме сигурни дека супервизијата ќе биде согласно финансиските правила и ќе обезбеди фер натрпевар. знам дека фиа работи напорно и тоа е важен чекор затоа што треба да се осигураме дека екипите трошат исто на развој на болидите, се мора да биде проверетено и верификувано.

ова е централна тема во следните месеци за да се осигура кредибилноста на правилата кои се на сила.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Перез казнет, но ја задржува победата

Серхио Перез може да продолжи со прославата на својата победа во Сингапур по конечната одлука на стујардите. Возачот...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Ф1 со шест спринт трки догодина

Формула 1 ќе одржи шест спринт трки следната сезона откако ФИА конечно одобри промени во календарот по...

Доменикали: Германија се откажа од трка

Главниот извршен директор на Формула 1, Стефано Доменикали, е незадоволен од официјалните лица во Германија поради фактот...

Доменикали: Не ни требаат нови екипи

Главниот извршен директор на Формула 1, Стефано Доменикали, цени дека на спортот не му требаат повеќе од...