- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Доменикали смета дека Фетел ќе биде послушен годинава

Поранешниот прв човек на Ферари, Стефано Доменикали, смета дека Себастијан Фетел ќе биде послушен оваа сезона и покрај фактот што ова му е последна сезона во Маранело.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Спротивно на Доменикали, Жак Виленв, шампионот од 1997 година, предвидува војна на патеката помеѓу двајцата возачи на Ферари оваа сезона.

тензиите нема да помогнат на никој, нити на леклер. тој знае дека е лидер на тимот, но ќе мора да вози против четирикратен првак. шарл има потенцијал да менаџира со ситуацијата и верувам дека ќе го направи тоа – изјави канаѓанецот вилнев за италијанска La Gazzetta dello Sport.

Доменикали, кој беше прв човек на Скудерија до 2014 година ја поддржа одлуката на екипата од Маранело да се “фрлат сите карти“ на Леклер.

тој е огромен талент, а неговиот развој целосно го оправда постоењето на академијата која ја започнавме како поддршка за млади возачи. леклер и верстапен се симболи на новата генерација.

во врска со динамиката на возачите на ферари јас не осудувам никого, но знам дека себ е професионалец и без оглед на неговата иднина, тој ќ се однесува коректно – изјави доменикали за Il Resto del Carlino.

По крајот на оваа сезона, Себ ќе биде заменет од Карлос Саинз на што Вилнев вели:

саинз не е верстапен, но е многу силен. тој нема да го мачи другиот возач затоа што ферари сакаат повторно шумахер – баричело ситуација, а саинз е повеќе како рубенс.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Марко изненаден од се посилниот Мерцедес

Доктор Хелмут МАрко смета дека Ред Бул Хонда заостануваат поради неочекувано големиот напредок на Мерцедес со нивниот мотор сезонава. “Биковите“ се надеваа дека Макс Верстапен...

РЕЗУЛТАТИ

Штаерска: Доминантна 1-2 на Мерцедес и пропаст во Ферари

Откако стана првиот возач кој 14 сезони по ред освојува пол позиција на некоја трка, Луис Хамилтон дојде и до својата 85та победа во...

популарно

🎥 360 степени од болидот на Албон … Луис за казна си

Формула 1 ја објави снимката од камерата со приказ од 360 степени од болидот н Алекс Албон на која се гледа како младиот британец...