Еклстон: Нема причина зошто Хамилтон не би освоил 10 титули

Заборавете на седумте титули на Михаел Шумахер, или пак нов рекорд од 8 титули, затоа што Берни Еклстон смета дека Луис Хамилтон може да освои 10 титули во Формула 1.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Оваа сезона, која треба да започне во Јули, Хамилтон ќе цели кон 4та последователна титула, за вкупно седум во конкуренција на возачи. Доколку го постигне тоа, тој ќе се изедначи со Михаел Шумахер.

Земајќи предвид дека болидите наредната сезона ќе биде исти со многу малку развој, кој и да ја освои титулата годинава, ќе биде фаворит за 2021 година.

Дококу работите останат исти, нема причина зошто Луис не би освоил уште 10 титули. 

Нема смисла за Луис да замине од екипата. Кога ќе замине од Мерцедес, тој ќе се пензионира. Не верувам дека ќе гледа кон други тимови. Зошто би преминал во Ферари? Тој е со Мерцедес и знае дека се подобри од другите. 

НАЈНОВО

Занарди опериран по трети пат, овој пат цели пет часа

Поранешниот Формула 1 возач, Алекс Занарди, имаше и трета операција која траела повеќе од пет часа по сериозните повреди со кои се здоби при...

РЕЗУЛТАТИ

Австрија: Возбуда “на кило“ и безгрешен Ботас

Не беше залудно чекање од 217 денови за почеток на Формула 1 сезоната затоа што Австриското Гранд При донесе луда, неизвесна, возбудлива трка и...

популарно

Ферари објаснија зошто го отпуштиле Фетел

Тимскиот шеф на Ферари, Матиа Биното, инсистира дека Себастијан Фетел бил нивни прв избор за возач за следната година, но појасни дека промената на...