Еклстон: Неуспешен тимски шеф ја уништи кариерата на Мик Шумахер

Поранешниот извршен директор на Ф1 го критикува Гунтер Стаинер дека ја уништил кариерата на Мик Шумахер.

Шумахер, 25 годишниот син на легендата на Формула 1, Михаел, помина две години во Хаас предводен од Стаинер пред да биде сменет поради перформанси на крајот од минатата сезона.

Франц Тост, кој го познава семејството Шумахер, а особено вујкото на Мик, Ралф, му предложи на Ред Бул да биде земен да се трка за АлфаТаури оваа година.

Но, Тост, кој ќе замине како долгогодишен шеф на АлфаТаури на крајот на годината, вели дека на потегот му било ставено вето.

На највисоко ниво беше одлучено да не го земеме. Една причина беше тоа што тој сè уште беше член на јуниорскиот тим на Ферари во тоа време – истакна Тост.

Шумахер беше потпишан од Мерцедес да биде официјален резервен возач во 2023 година, а според д-р Хелмут Марко, потенцијалниот доцен потег на Ред Бул да го ангажира Мик како замена за дебитантот Ник де Врис, исто така бил спречен.

Марко вели дека прашањето за Шумахер било спомнато на состанок со новиот извршен директор на Ред Бул, Оливер Минцлаф.

Глупаво е што г-дин Волф во исто време отворено почна да игра политика против нас со ФИА. Со тоа темата беше прекината.

Зошто да го земеме Шумахер? Тој е возач на Мерцедес, па г-дин Волф сега е одговорен за него.

Ако тој мисли толку високо за него, зошто да не му дозволите да вози во својот тим или да го искористи своето влијание за да го внесе во тим на клиенти како Вилијамс? – додаде Марко.

За Тост тоа што младиот Шумахер е на страна е срам.

Мик е подобар од неговата репутација. Тој ги освои двете најважни јуниорски класи, што само по себе му дава право да вози во Формула 1.

Секогаш истакнувам дека во денешната комплексна Формула 1 без тестирање, дури и на најголемите таленти им требаат најмалку три години за да го достигнат својот потенцијал.

Можам само да се надевам на него дека ќе може да се врати како редовен возач. Затоа што сум убеден дека го има она што е потребно за да биде многу добар Формула 1 возач.

И тоа нема никаква врска со магијата на неговото презиме.

Меѓутоа, што се однесува до поранешниот челник на Ф1, Берни Еклстоун, само еден човек треба да го сноси најголемиот дел од вината за моменталната ситуација на Шумахер.

Неуспешен тимски шеф се погрижи кариерата на Мик во Формула 1 засега да биде завршена – вели 92 годишникот, јасно мислејќи на Стаинер и неговите многу критички коментари за Шумахер пред неговото отпуштање.

Што треба да мислите за изјавите на човек кој стана суперѕвезда во падокот само благодарение на грубите коментари во холивудскиот документарец наменет за американскиот пазар? – додаде Еклстоун.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ