Еклстон со реплика против правната постапка на Маса

Поранешниот шеф на Ф1 се осврна на правната постапка што Фелипе Маса ја води за титулата во 2008 година.

Берни Еклстон тврди дека правната постапка на Фелипе Маса во врска со Светското првенство во 2008 година е само поради пари.

Коментарите на Еклстон претходно оваа година предизвикаа нова акција од Маса, откако поранешниот шеф на Ф1 посочи дека тој и тогашниот претседател на ФИА, Макс Мозли, биле свесни дека Нелсон Пике Јуниор добил наредба да се судри со своето Рено на ГН на Сингапур пред финалето во Бразил.

За време на питстопот под безбедносното возило по сударот на Пике, Маса замина со цревото за гориво на Ферари сè уште прикачено, што го исфрли од водството до бодовите, додека ривалот Луис Хамилтон освои шест поени за третото место.

Адвокатскиот тим на Маса сака трката во Сингапур да биде избришана од книгата на рекорди, со што Бразилецот ќе стане шампион во 2008 година за пет поени, иако не е јасно со кој механизам може да се постигне ова, бидејќи протестите против резултатите се дозволени само до неколку дена пред доделување на трофејот од ФИА.

Еклстон оттогаш ги повлече своите коментари и инсистира на тоа дека не може да се сети на интервјуто што го дал кое ја поттикна акцијата на Маса, но 92 годишниот сега верува дека Маса едноставно сака пари.

Се работи за пари за Маса – изјави Еклстон.

Но, шансите за тоа се нула.

Тужби против ФИА можеа да поднесат Хамилтон и Мерцедес по финалето во 2021 година во Абу Даби.

Адвокатите на Маса испратија писмо со намера до ФИА и Ф1, а крајниот рок за одговор неодамна беше продолжен до средината на Октомври бидејќи се очекува исход на Врховниот суд во Лондон.

Ова значи дека сите документи поврзани со случајот мора да се чуваат во оригинална форма без никакви измени во каква било форма.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ