0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Apple ќе снима филм за Формула 1 со Бред Пит

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Добро информирани инсајдери во филмската индустрија откриваат дека Епл ги добил правата да продуцира филм со Формула 1 тематика и Бред Пит во главна улога откако огромни филмски студија и стриминг сервиси воделе војна во наддавањето по правата за ексклузивната содржина.

Deadline пренесува дека Apple Original Films е во склузивни преговори за склучување на договор за сеуште неименуван холивудски блокбастер со Формула 1 тематика, каде славниот Бред Пит ќе има улога на ментор на млад возач кој има шанса да се прослави во врвната моторспорт тркачка серија.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ривали на гигантот Епл во војната по правта за филмот биле Амазон, Дизни и Нетфликс, заедно со МГМ, Парамаунт, Сони и Јуниверзал. Легендарниот продуцент на Топ Ган, Џери Брукхаимер го предводи овој Формула 1 проект, а со него ќе работат и режисерот на истиот филм, Џозеф Кослински и сценаристот Ехрен Кругер. Последниот филм со моторспорт тематика кој Брукхаимер го сними беше Days of Thunder со Наскар содржина и Том Круз во главната уога од 1990 година.

Глумецот Пит е огромен моторспорт обожавател и беше дел од претходен проект на Кослински, филм за Керол Шелби насловен Go Like Hell, кој не успеа да собере доволно средства за да се рализира, а во 2019 година идејата беше искористена во Ford v Ferrari со Мет Дејмон и Кристијан Бејл, филм кој заработи 225 милиони долари.

Пит го позајми својот глас и за филмот со МотоГП содржина, Hitting The Apex, откривајќи дека тој спорт му е многу мил и близок, а како почесен гостин го означи стартот на 24 часа Ле Ман во 2016 година.

Новиот Формула 1 проект ќе има буџет помеѓу 130 и 140 милиони долари, а седумкратниот шампион, Луис Хамилтон, наводно веќе бил контактира за улога во филмот како претходно беше дел од анимираниот Карс.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...