- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ериксон: Аероскрин е подобар од Халo

Маркус Ериксон, вели дека аероскрин системот нуди подобра заштита од хало уредот и очекува Формула 1 да премине кон првиот во блиска иднина.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Поранешниот Ф1 возач е еден од неколкумина кои имале искуство со двата уреда. Аероскрин-от беше воведен во ИндиКар серијата од почетокот на оваа сезона. Ред Бул го дизајнираа и тестираа уредот пред воведувањето на хало и тие посакуваа нивниот дизајн да биде користен во Формула 1. Повеќемина од возачите исто така ја поддржаа идејата, сметајќи дека нуди поголема и посуперирона заштита и видливост.

Ериксон го преферира аероскрин-от, најмалку поради мали делови при судар.

Аероскрин-от е како хало со додадена површина. Тоа мислам дека е понапреден чекор во однос на хало. Мислам дека Формула 1 и другите европски серии ќе одат во таа насока во иднина. Очигледно хало е добар за големи делови, но мали делови, очигледно заштитата е помала.

Во ИндиКар квалитетот на аероскрин-от досега се покажа повеќе пати. Минатиот викенд на трката во Ајова, истиот сречи откачено тркало да удри во главата на Вил Пауер.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

🎥 Гасли гневен на пласманот

Пјер Гасли не можеше да го скрие разочарувањето во разговорот преку тимското радио со екипата по лошата трка на Силверстон. Упорно бараше објаснување и упорно...

РЕЗУЛТАТИ

Британија: Макс Верстапен ги победи Мерцедес

Макс Верстапен сам ги победи Мерцедес и ја донесе првата победа за Ред Бул на домашната трка од 2012 година кога Марк Вебер триумфираше...

популарно

Ферари ги решија своите проблеми, па сега се вмешаа во копирањето на Рејсинг Поинт

На ден пред сослушувањето од ФИА во однос на легалноста на болидот на Рејсинг Поинт, Ферари достави барање до Формула 1 барајќи...