Жоу со фантастична победа во Ф2 во Бахреин

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

Гуанју Жоу од задните позиции во завршните фази извојува победа на возбудливата главна трка во Формула 2 на Бахреин.

Полеситерот падна на петтата позиција во поголемиот дел од првата половина на трката, откако избра да започне со тврди гуми, поради што загуби од тркачите со меки гуми како Кристијан Лундгард, Оскар Пјастри и Фелипе Другович.

Сепак, напорната работа на Жоу рано исплати дивиденда откако тој се префрли на меки гуми, дозволувајќи му на возачот на УНИ-Виртуози да се искачи на чело на пет круга до крајот. Во завршните кругови дојде до битка со пет болиди, но тоа на крајот Жоу беше најдобар.

Ден Тиктум имаше контакт во трката со Оскар Пјастри, кој водеше рано, но стигна до второто место, додека вториот се пензионираше. Лиам Лоусон се врати на третото место по нападите над Ричард Вершур, кој водеше на шест круга до крајот.

Лундгард поведе во свиокот 1, но трката наскоро беше неутрализирана поради два одделни инциденти во воведниот круг.

Роберт Шварцман погрешно го процени кочењето, што резултираше во контакт со Рој Нисани, кој го избутка возачот на ДАМС од трката во свиокот 4. Лирим Зендели исто така беше инволвиран во инцидентот и му требаше ново предно крило.

Стјуардите го погледнаа инцидентот што резултираше со казна за Шварцман кој ја одлежа во 6-от круг.

Пред да биде пуштен безбедносниот автомобил, Другович, исто така на меки, го превзеде второто место од Жоу. На рестартирањето, Другович накратко го освои водството во свиокот 1, но тоа траеше кратко, бидејќи Лундгард возврати и го врати местото во свиокот 7.

На крајот, Жоу стигна победата пред Тиктум, кој се судри со Пјастри во свиокот 1, додека Лоусон го освои третото место во последните кругови од Вершур.

Армстронг се запиша на петтото место пред Дарувала, Шварцман и Тео Поршеар.

Другович беше класифициран на деветтата позиција и последниот поен го освои Матео Нанини, додека раниот кандидат Лундгард заврши на 12-тото место.

Шампионатот ќе се упати на улиците во Монако за втората трка на 20-22 мај.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема