Замената на Хамилтон и Роси во декември

Долгоочеквуаната промена на болид и мотор која треба да се случи помеѓу Луис Хамилтон и Валентино Роси ќе се случи во Валенсија на 9 Декември.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Идејата е стара веќе неколку години, а нивниот заеднички спонзор, Монстер, застана зад тоа.

Иако се можни мали измени, сепак промената ќе се случи една недела пред трката во Абу Даби. Хамилтон ќе проба МотоГП мотор иако има веќе доволно искуство со мотори.

Од друга страна Роси има искуство со Ферари во минатото и дури има размислувано за промена кој четири тркала со Скудерија. Претходно има возено Ферари 488 ГТ3 на 12 часа Гулф на Јас Марина.

НАЈНОВО

По 10 извозени кругови, Саинз би се вратил во нормала

Карлос Саинз изјави дека не му се потребни повеќе од 10 кругови за да се врати во нормала при рестартот на Формула...

популарно

Ферари со 20 “коњи“ повеќе во Австрија

Ферари цели да покаже посилен мотор уште на првата трка на Ред Бул Ринг во Австрија каде италијанците ќе донесат мотор со 20 коњски...