- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Занарди опериран по трети пат, овој пат цели пет часа

Поранешниот Формула 1 возач, Алекс Занарди, имаше и трета операција која траела повеќе од пет часа по сериозните повреди со кои се здоби при несреќа која ја имаше со својот рачен велоспиед.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Поранешнот првак во американски КАРТ излета директно во камион додека со својот рачен велосипед учествуваше на трка низ Италија по што итно беше префрлен и операриран во болница во Сиена. Возачот беше ставен во вештачка кома пред втората операција коај се спроведе за време на предпоследниот ден од минатиот месец.

Најновата операција врз 53-годишникот траела пет часови и била насочена кон реконструкција на лицето и стабилизација на деловит еод главата кои бил под влијание на траума.

врз пациентот беше извршена нова операција од максилофацијален хирург и невро хирург за да се изврши реконструкција и стабилизација на деловите од главата и лицето кои претрпеле траума – изјавија од болницата во сиена.

Професорот Паоло Џенаро, директор на максилофацијалниот оддел на болницата изјави:

фрактурите беа сложени и тоа бараше внимателен пристап со помош на компјутерска и дигитална технологија, тридимензионални технологии за добро на пациентот.

Здравствената состојба на четирикратниот освојувач на златен медал на Параолимпијадата е непроменета.

неговата состојба е стабилна од кардио-респираторен и метаболитички аспект, но тешка од невролошка гледна точка.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

🎥 Албон имаше претекнувања за во книга

Александер Албон стартуваше од 9то место, а трката ја заврши 4 позиции подобро. Британецот со тајландско потекло се изнапретекнува, кое од кое претекнување поубави за...

РЕЗУЛТАТИ

Британија: Макс Верстапен ги победи Мерцедес

Макс Верстапен сам ги победи Мерцедес и ја донесе првата победа за Ред Бул на домашната трка од 2012 година кога Марк Вебер триумфираше...

популарно

Ферари ги решија своите проблеми, па сега се вмешаа во копирањето на Рејсинг Поинт

На ден пред сослушувањето од ФИА во однос на легалноста на болидот на Рејсинг Поинт, Ферари достави барање до Формула 1 барајќи...