Зошто Алонсо и Хамилтон не можат да го победат Верстапен во еднаков болид

Еден победник на Ле Ман верува дека формата на Макс Верстапен го прави речиси непобедлив во Ф1 во моментов.

Фернандо Алонсо и Луис Хамилтон во еднакви машинерија нема да успеат да го победат Макс Верстапен во Формула 1, верува еден победник во Ле Ман.

Верстапен стана доминантна сила во Гранд При трките од 2021 година, победувајќи на 31 трка од почетокот на неговата прва година кога ја освои титулата, и е на пат за својата трета круна во 2023, откако победи на шест од првите осум трки.

И Алонсо и Хамилтон беа пофалени како возачи со најголема веројатност да го победат Верстапен, но моментално немаат механизација да се тркаат со Ред Бул, а Астон Мартин и Мерцедес се борат за второто место во конструкторите.

Но, дури и ако на светските шампиони им беше дадена опрема со која би можеле да се борат со Верстапен, победникот од ЛМП2 на Ле Ман во 2021 година, Фердинанд Хабсбург, верува дека и двајцата не можат да го победат Холанѓанецот.

Хабсбург е поранешен помлад тркач со едносед кој премина на спортски автомобили, освојувајќи ја титулата во ЛМП2 во 2021 година во Светско Првенство во Издржливост.

За време на неговото учество во Евро Формула 3 во 2017 година, тој се тркаше против возачи како Ландо Норис, Жу Гуанју и Мик Шумахер, и оттогаш стана ТВ експерт за австриското покривање на Ф1, а исто така започна иницијатива со цел да им даде шанса на младите возачи да се натпреваруваат во серии како што се ФИА Ф3, ЛМГТ3 или ЛМП2 во Европската серија на Ле Ман.

Ќе кажам не, главно затоа што ние не сме олимписки спринтери или олимписки пливачи, ние сме тркачки возачи, што значи дека во нашиот спорт 95 проценти од тоа е во вашата глава – изјави Хабсбург за одредени медиуми на прашањето дали Алонсо или Хамилтон би можеле да го победат Верстапен во еднаква машинерија.

Физички, мора да бидете во добра форма, но навистина ако вашата глава е добра, ќе бидете брзи, а тркачкиот болид бара од возачот да биде исклучително самоуверен.

Понекогаш тоа оди рака, ако имате добар болид, станувате исклучително самоуверени, ако имате лош болид, немате самодоверба.

Ако кажам дека сите тројца ако се во истиот болид, сепак мислам дека Макс ќе победи, бидејќи тој едноставно има неверојатна количина на самодоверба.

Сè уште мислам дека Луис и Фернандо се супер самоуверени, но во моментов би рекол дека Макс е погоре.

Ако за две години, болидите се сменат и Алонсо и Хамилтон бидат во посигурен болид, тоа би направило некаква разлика.

Тие се толку блиски со своите способности, но во моментов Макс е на врвот.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ