Иако презадоволен од Силверстон, Албон не очекува поени на Хунгароринг

Последните освоени поени на Албон му помогнаа на Вилијамс да се искачи на седмото место во шампионатот за конструктори.

Алекс Албон го пофали одличниот викенд на Британското ГП, откако Англо-Тајланѓанецот освои поени по трет пат оваа сезона со одлично возење до осмото место.

Откако минатата година освои само четири поени во текот на целата сезона, Албон веќе има 11 поени во 2023 година, и рече дека неговиот напредок во Силверстон бил помогнат со промената на гумата за време на периодот на безбедносно возило.

Морам да кажам дека безбедносното возило излезе во совршено време – изјави Албон за медиумите.

влеговме во бокс и со нетрпение го очекувавме рестартот. Ферари беа на тврдите соединенија на гуми.

Можев да го поминам Карлос, а потоа беше незгодна трка. Имав подобро темпо од Фернандо, што беше малку изненадување, но тогаш Шарл беше доста брз на крај.

Значи, тоа беше малку трка на напред и назад со едно око напред, едно око назад. Стана малку како борба на кучиња. Не посакував таа трка да трае уште еден круг.

Албон додаде дека натпреварувачкото прикажување на Вилијамс е помогнато од природата на патеката со голема брзина, и рече дека условите со ниска потисна сила го покажуваат најдоброто кај ФВ45.

Мислам дека нашите подеми и падови се прилично лесни да се предвидат – рече Албон.

Не знам дали Мекларен можеа да го предвидат нивното темпо овој викенд, но мислам дека ние можеме.

Сосема е јасно дека на патеките каде што има малку помала потисна сила и многу време со полн гас, тоа функционира кај нас. Тоа ни одговара.

И исто така, нема многу сопирање и колку помалку сопирање, толку е подобро за нас, така што Силверстон ни одговараше многу.

Спротивно на тоа, Албон додаде дека не очекува Вилијамс да биде толку конкурентен на следната трка во Унгарија, каде што има акцент на свиоците со мала брзина.

Дефинитивно имаме побрз болид оваа година, а овој нов пакет исто така не постави на одредено ниво, но не очекуваме поени во Унгарија – рече Албон.

Сè уште ќе ги имаме нашите добри и лоши патеки, а Спа и Монца се уште се нашиот фокус.

Значи, ние сме на многу добро место. Поените не се секогаш достапни, така што на неколку трки каде што можеме да освоиме поени оваа година, ќе треба да се погрижиме да ги искористиме шансите за да останеме седми во шампионатот за конструктори.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ