- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Исола: Едно влегување во бокс, тоа е стратегијата

Според петочните тренинг сесии и од искуството од минатите години, Пирели очекува возачите да го завршат Руското Гранд При со едно влегување во бокс.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

По проблемите во К2, Хамилтон ќе ја стартува трката на софт компоненти, додека Ботас и Верстапен ќе бидат на медиум. Марио Исола од Пирели, чека да види како тоа ќе се одвива во трката и дали ќе направи разлика. 

Како и очекувано, пневматиците беа добри во квалификациите, но самата сесија беше непредвидлива. Очекувавме челните тимови да ги користат медиум пневматиците во К2, и тоа беше случајот, а Макс Верстапен и Валтери Ботас ќе стартуваат на иста компонентна. Тоа би требало да им да даде предност во првиот долгиот стинт и поголема флексибилност во трката.

Црвеното знаме на крајот на К2 е дополнителен предизвик за тимовите, големо изненадување, особено за Луис Хамилтон, кој сакаше да премине во К2 на медиум. 

Ќе биде тензично во трката, ќе биде потребно менаџирање на пневматците за тие кои ќе стартуваат на софт и кои планираат на едно застанување.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Биното задоволен што Саинз ќе вози за него догодина

Матиа Биното е многу среќен и задоволен со изборот кој тимот го направи за замена на Себастијан Фетел следната сезона. Слабниот тим од Маранело одбра...

РЕЗУЛТАТИ

Португалија: Хамилтон го сруши Шумахер, 92ра победа за шампионот

Луис Хамилтон го сруши Михаел Шумахер од првото место на вечната листа на победници со својот триумф на Португалското Гранд При што беше победа...

популарно

Мерцедес објаснија зошто не му дозволиле софт на Ботас

Тото Волф објасни дека Мерцедес биле “тврди“ во својата одлука во однос на планираната стратегија за Валтери Ботас на Португалското Гранд При и покрај...