Италијанците најавуваат рокада на Монца со Муџело

Еугенио Џани, Претседателот на регионалниот совет на Тоскана, најавува дека постои добра шанса Муџело во иднина да биде организатор на Италијанското Гранд При на местото на Монца.

Во Мај Монца објави дека постигнале нов петгодишен договор за организација на трката со Либерти Медиа што значи дека легендарниот автодром ќе остане во календарот до 2024 година. Договорот следуваше по успешен договор за сумата која италијанскиот автодром ја плаќа за организација на настанот.

ферари е сопственик на автодромот во муџело и ќе мора дополнително да инвестираат во него за да ги задоволат највисоките стандарди за организација на гранд при трка тмау.

вистина е дека сеуште не знаеме дали монца ќе биде во можност да ја развие својата инфраструктура и патека во тие пет години за да се адаптира на тоа што следува потоа – објасни џани.

Претседателот на советот дополни и дека Муџело е силен кандидат и реална алтернатива на Монца.

НАЈНОВО

Чејс Кери смета дека има простор за уште неколку трки

Извршниот директор на Формула 1, Чејс Кери, е претпазлив со преголемо проширување на календарот, но смета дека има простор за уште неколку трки. Во 2020...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

популарно

Вилнев смета дека Леклер ги задржувал Ферари сезонава

Жак Вилнев смета дека нетрпеливиот Шарл Леклер ги задржувал и забавувал Ферари оваа тркачка сезона. Никогаш недокажаниот Формула 1 првак од 1997 година смета дека...