Италија Т2: Саинз со најбрзо време пред Норис и Перез

Карлос Саинз го заврши вториот тренинг на патеката во Монца на врвот на табелата со најбрз круг од 1:21.355, притоа користејќи медиум пневматици на Пирели.

Возачот на Ферари маргинално го надмина Ландо Норис од Мекларен до првото место за 0,019 секунди.

Серхио Перез беше водечкиот Ред Бул на третото место, додека Оскар Пиастри ги заокружи најдобрите четири.

Сепак, Перез доцна предизвика црвено знаме кога се изврте во чакалот при излезот од Параболика, удирање во заштитната ограда со задното крило.

Лидерот во шампионатот Макс Верстапен, кој беше на врвот на воведниот тренинг, беше петти најбрз пред второто Ферари управувано од Шарл Леклер.

Александер Албон беше седми, но го постави своето најбрзо време во круг на медиум гуми додека неговите ривали возеа на софт.

Фернандо Алонсо беше осми, додека Џорџ Расел и Нико Хулкенберг ги заокружија првите 10.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ