0 ден

Нема продукти во Кошничката.

И покрај казната, Саинз ја поддржа одлуката на Ферари

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Карлос Саинз изјави дека не би ја променил одлуката на Ферари да го добие новиот мотор и да биде казнет доколку е поконкурентен на Турското Гранд При. 

Откако Шарл Леклер доби казна за новиот мотор на Ферари и го користеше во Русија, на Саинз му дојде редот во Турција. Гледајќи ги времињата на Леклер, Саинз призна дека жали што не стигнал до подиум со толку конкурентно Ферари. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Трката на Леклер беше уништена од ризикот да вози со еден сет на влажното време и тој мораше да се задоволи со трето место. Саинз трката ја заврши на осма позиција со четири секунди заостанување зад Ландо Норис.

Не би ја променил одлуката и мислам дека беше одлично време да добијам казна. без казната, со стариот мотор, може ќе бев понапред, но сезоната е долга и мора да мислиме на развојот и подобрувањето на перформансите. Оваа одлука беше коректна и ми даде шанса да се борам од крајот. Можев да престасувам и тоа е се благодарение на работата на сите во фабриката во Маранело – задоволен е шпанецот.

Ферари целат на голема надградба за наредната година, но сепак и ваквиот краткорочен развој на перфомансите им помага. 

Доколку го видиме Шарл кој беше блиску, може да разбереме дека со старата спецификација ќе беше поназад. 

На прашање дали новиот мотор на Ферари ќе им помогне во бробата со Мекларен, Саинз објасни дека борбата ќе продолжи до крај. 

Тешко прашање да ви одговорам. Доколку го видиме овој викенд, бевме побрзи од Мекларен, а На Сочи тие беа побрзи од нас.

Мислам дека ќе се бркаме до крајот на сезоната. Тоа ни го овозможува моторот и ни дава шанса да сме поблизу. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Мекларен го купи Формула Е тимот на Мерцедес

Мекларен потврдија дека од следната Формуа Е сезона ќе станат дел од електричната тркачка серија откако договориле...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Клетвата „Монако“ на Леклер продолжува

Лидерот во генералниот пласман, Шарл Леклер, го искрши стариот болид на Ники Лауда за време на демо...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Ферари бара решение за бавните кривини

Од Ферари открија дека бараат одговори зошто брзината на минување низ бавните кривни кој беше нивна предност...