И Хамилтон ги тестираше “18-ките“ на Пирели

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Луис Хамилтон во Вторникот ги тестираше 18 инчните гуми на Пирели на Имола, станувајќи последниот возач што ги тестираше поголемите гуми и го направи Мерцедес третиот тим што ја испитува пневматиците кои ќе се возат догодина.

По завршувањето на второто место во Имола, Хамилтон се врати на патеката во Вторникот и ја продолжи програмата за тестирање на гумите на Пирели за 2022 година поминувајќи 55 круга само во утринската сесија. Валтери Ботас ќе ги превземе должностите во Среда.

Секој тим, освен Вилијамс, ќе ги тестира компонентите од 2022 година, а Ферари во Февруари ја започна програмата во Херез, Шпанија. Скудерија повторно тестираше по Големата награда на Бахреин во Март пред Алпин да ги испроба гумите.

Алпин повторно ќе тестира на 11 Мај во Барселона заедно со Ред Бул и Алфа Ромео, по Големата награда на Шпанија. Во 2022 година, не само што тимовите ќе користат гуми од 18 инчи, туку ќе започне и нова ера на Формула 1 со огромни промени во правилата.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема