Казната ги приморува Ред Бул да го насочат фокусот кон 2024

Тимот моментално е на непобедлива серија на трки во последните 12 досега оваа сезона.

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, потврди дека тимот сега го пренасочува фокусот кон следната сезона за да ги надмине ефектите од казната за прекршување на буџетската граница, откако доминираше во првата половина од тековната сезона.

Екипата од Милтон Кинс моментално е во серија без пораз, откако ги освои сите 12 трки досега оваа сезона, со Макс Верстапен, исто така, во победничка серија од осум трки по ред.

Поставени се прашања за тоа дали тимот може да го собори долгогодишниот рекорд на победи што го држеше Мекларен, кој стигна на една трка до освојување на секоја победа во сезоната 1988, пропуштајќи ја само Монца.

Но, со оглед на околностите што диктираат промена на фокусот кон следната сезона, Хорнер изјави:

Со хендикепот што го имаме, мораме навистина да го насочиме нашиот фокус на следната година.

Затоа што имаме значителен дефицит во времето на воздушниот тунел во споредба со нашите конкуренти и мораме да бидеме многу селективни како го користиме.

Ред Бул доби казна од 7 милиони долари и намалување од 10 проценти во распределбата за аеродинамичко тестирање поради прекршување на ограничувањето на трошоците за 2021 година, за што Хорнер претходно рече дека влијае на секојдневните одлуки во тимот.

Се очекуваше дека тоа ќе влијае на нивната форма кон крајот на годината, додека другите можат слободно да го искористат преостанатото време за тестирање за да се изедначат.

Но, со актуелната предност на тимот од 20 секунди по трка до следниот болид кој не е на Ред Бул, тимот не чувствува потреба да донесе некои значајни надградби на РБ19.

Ќе имаме неколку работи специфични за патеките, но ништо што не е веќе направено и повеќе се посветуваме на понатамошно истражување и развој – рече Хорнер.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ