Квјат си најде место во ВЕЦ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Поранешниот Формула 1 возач, русинот Даниил Квјат, ќе се трка во овогодиниот ендјуранс шампионат за легендарниот тим на Према.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Квјат ќе го подели времето во Орека ЛМП2 автомобилот со број 63 заедно со Мирко Бортолоти и Дориан Пин. Тој зад себе има 110 Гранд При трки за Торо Росо, АлфаТаури, но и Ред Бул, освојувајќи три подиуми. Патем, имаше работено и како тест возач на Ферари и Алоин по крајот на активната возачка кариера.

Лани русинот неколку пати се појави во Наскар, а за сезонава си обезбеди место во серијата на издржливост.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф1 промоции 2023

популарни вести

НАЈНОВИ ВЕСТИ