Квјат ја смени националноста и ќе вози повторно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Даниил Квјат ќе се приклучи на Ламборџини во ВЕЦ серијата на издржливост и ИМСА американскиот шампионат сезоната која претстои.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Тој се тркаше под руско знаме во Формула 1, но годинава ќе вози со италијанска лиценца. Русинот доби дозвола да вози како италијанец откако живееше долго во Италија и беше тест и резерва во Ферари.

Квјат имаше обид да вози за рускиот тим Г Драјв, но поради инвазијата на Русија над Украина, тоа не се случи. Во моментов вози за Према ЛМП2 тимов во ВЕЦ.

Према е во сопственост на ДЦ Рејсинг Солушнс, кои се технички парнер за развој и програма на Ламборџини ЛМДх. На Квјат ќе му се придружат и Мирко Бортолоти, Андреа Калдарели и Роман Гросжан. Шефот на Ламборџини Скуадра Корсе, Џорџио Сана изјави:

Возбудени сме што му посакуваме добредојде на Даниил во Ламборџини и веруваме дека многу ќе ни помогне. Главната улога ќе му биде да работи со инженерите и механичарите на прототипот за наредната година и со неговото искуство во другите тркачки серии, мислам дека ќе игра клучна улога кај нас.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Квјат додаде:

Ламборџини е познат бренд кој има одлична историја во автомобилскиот свет и тоа што пораснав во Италија што е додатна гордост за мене.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф1 промоции 2023

популарни вести

НАЈНОВИ ВЕСТИ