- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Кеј: Мекларен ги идентификуваа слабостите

Мекларен ги идентификувале слабостите кои тие и тимовите од средината ги имаа во однос на водечките тимови во 2019 година и целат да ги поправат истите преку дизајнот на МЦЛ35, откри техничкиот шеф, Џејмс Кеј.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Новиот болид на Мекларен беше промовиран во Вокинг, а тимот кој заврши на четврто место минатата година, се надева дека ќе ја намалат разликата со Мерцедес, Ферари и Ред Бул.

Мора да имате цели пред вас, бидејќи мора да откриете што е потребно да ги постигнете. Една од тие е да се вратиме на врвот, но тоа е огромен чекор, споредено со каде сме сега. Да се постигне тоа во една година би било добредојдено, но тоа е огромен чекор. Има неколку цели кои се основани на тоа што го научивме минатата година, најдовме слабости кои сакавме да ги поправиме.

Видовме дека тие слабости беа прилично слични помеѓу тимовите со кои се натпреварувавме, во однос на големите три екипи. Разгледувавме повеќе такви области и направивме напредок во истите.

Мислам дека целите на среден рок се да ја одржиме нашата позиција и се надевам дека ќе ја намалиме и разликата. Ако сме во таа позиција, може да ја постигнеме реалната цел која ја поставивме – вели Кеј.

Кеј вели дека во развојот на МЦЛ34 минатата година тимот имал идеи кои не биле во можност да ги воведат поради ограничувања, како што е постоечката геометрија на суспензијата.

Разгледувавме нови концепти кои ги научивме од МЦЛ34. Така што променивме неколку области. Шасијата следи тренд кој го забележуваме се повеќе, со многу тесни надворешни отвори, а самото е вежба во пакувањето. Мора да планирате прилично рано за такви работи, бидејќи го вклучува и монтирањето на моторот.

Направивме нешто слично и со менувачката кутија, како дел од истата филозофија. Завршивме многу работа на задната суспензија, така што во задниот дел има многу поинаков пристап од претходно.

Исто така има и многу технологија, околу предниот дел, која беше возможна само со новиот болид. Има нови работи, но секупно е базирано на тоа што го научивме од минатата година.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

🎥 Еве зошто беше казнет Хамилтон

Два стартни обиди за време на круговите кон гридот му донесоа казна на Луис Хамилтон од вкупно 10 секунди. Тој се консултирал со својот инженер...

РЕЗУЛТАТИ

Русија: Победа за Ботас по 10 секунди казна за Хамилтон

Валтери Ботас победи на Руското Гранд При и трет пат по ред завршува на подиум во Сочи откако неговиот колега, Луис Хамилтон, доби казна...

популарно

Хамилтон под истрага, ќе ја задржи ли пол позицијата ?

Луис Хамилтон доминантно стигна до нова пол позиција на Руското Гранд При, но по крајот на сесијата беше повикан на сослушување кај стјуардите за...