Која екипа има мајмногу победи во Австралија ?

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Формула 1 падокот пристигна на патеката Мелбурн Парк на трката за Големата Награда на Австралија викендов.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

По двете доминантни победи на Ред Бул на првите две трки од сезоната, малкумина веруваат дека некоја од другите екипи има доволно перформанси да им конкурира и овој викенд, но останува да видиме.

Во меѓувреме, да се потсетиме кои екипи имаат најмногу победи за Големата Награда на Австралија. Оваа листа ја вклучува и патеката Аделаида.

ЕКИПА БРОЈ НА ПОБЕДИ
МЕКЛАРЕН 11
ФЕРАРИ 10
ВИЛИЈАМС 5
МЕРЦЕДЕС 4
РЕНО 2
БЕНЕТОН 1
БРАУН ГП 1
РЕД БУЛ 1
ЛОТУС 1

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф1 промоции 2023

популарни вести

НАЈНОВИ ВЕСТИ