0 ден

Нема производи во кошничката.

Крак: Астон Мартин ги постигнува целите, но мора да се подобри

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Шефот на Астон Мартин, Мајк Крак, верува дека тимот ги постигнува поставените цели во нивниот петгодишен план, но признава дека треба да направат чекор напред во 2023 година.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Компанијата постави амбиција да освои светска титула во рок од пет години по ребрендирањето на Рејсинг Поинт на почетокот на 2021 година, во која тие го пречекаа Себастијан Фетел во тимот заедно со Ленс Строл. Откако ја завршија таа сезона на седмото место, Астон се мачеше на почетокот на минатата година, но напредуваше како што одминуваше сезоната. Тие повторно ја завршија годината на седмото место и покрај тоа што имаа ист број на поени како и шестопласираната Алфа Ромео поради фактот дека Алфа го постигна највисоко пласираниот резултат на трка што ги стави напред во поредокот.

Крак признава дека имале тежок почеток на 2022 година, но сепак се чувствува уверен дека Астон, кој ќе го додаде Фернандо Алонсо во својата возачка линија во 2023 година по пензионирањето на Фетел, е на вистинскиот пат во нивниот план.

Од начинот на кој ја започнавме годината, мислам дека задоцнивме. сепак, завршивме доста добро. во третата година, треба да видиме јасно подобрување, јасен чекор во однос на перформансите и да, би рекол дека сме на целта.

Ден Фелоус, технички директор во Астон Мартин, признава дека напредокот забележан на болидот во текот на 2022 година му дава на тимот дополнително чувство на самодоверба за сезоната што следи.

Мислам дека тоа беше голем фактор во градењето на нашата доверба за следната година. ја започнавме годината со болид кој не беше онаму каде што сакавме да биде и го покажавме тој развој.

Мислам дека особено во втората половина од сезоната, навистина покажавме дека принципите на дизајн што ги поставивме и некои од филозофиите што ги прифаќаме се исплатеа. 

Значи, она што се обидуваме да го направиме за следната година е да преземеме многу агресивна развојна стратегија, но да се надоврземе на тие лекции што ги научивме во 2022.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНИ ВЕСТИ

НАЈНОВИ ВЕСТИ