- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Кубица го предупреди Фетел: Нема да биде лесно во Астон Мартин

Полскиот возач Роберт Кубица, смета дека Формула 1 треба да биде среќна што Себастијан Фетел останува на гридот следната година.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Откако уште во Мај Скудерија Ферари откри дека нема да продолжи со Фетел следната година, германецот месецов си најде ангажман во Рејинг Поинт, екипата од Силверстон која следната годниа ќе биде фабрички Астон Мартин тим.

фетел нема лесна сезона и секако дека може да се мисли негативно за него ако се видат само резултатите, но тој е одличен возач и трансфер во друга екипа може да ви даде голем мотив и ентузијазам.

никогаш не е лесно да се вози за ферари, но нема да му биде лесно ни во астон мартин затоа што секоја нова екипа е нов предизвик, но и нова мжност. формула 1 треба да биде среќна што го задржува на гридот – смета кубица.

Полскиот возач минатата сезона ја одработе во Вилијамс по долга пауза поради повреда е свесен дека тркачката серија знае да биде сурови. Цела мината сезона Кубица освои само еден поен, додека неговиот колега кој коснтантно беше побрз од него, беше единствен возач без поени.

може да биде многу убаво во формула 1, но луѓето многу брзо забораваат кои сте и што сте постигнале и каков капацитет имате. многу луѓе судат по последната трка, така е најлесно, но не е најдобро.

пакетот е клучен за резултатите, понекогаш имате добар болид, понекогаш не. во ред бул фетел беше на вистинско место во вистинско фреме, во фераир жестоко се бореше за титула, но не ја освои. тоа покажува дека коцките мора да се поклопат.

како возач секогаш знаете што е потребно, треба да сте цврсто на земја, да останете реални и да работите на подобрување.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Вилнев: Развојот на Ферари е насочен кон Леклер

Поранешниот Формула 1 првак, Жак Вилнев, смета дека целиот развој на овогодинешниот болид на Скудерија Ферари е насочен да му одговара на...

РЕЗУЛТАТИ

Португалија: Хамилтон го сруши Шумахер, 92ра победа за шампионот

Луис Хамилтон го сруши Михаел Шумахер од првото место на вечната листа на победници со својот триумф на Португалското Гранд При што беше победа...

популарно

Мерцедес објаснија зошто не му дозволиле софт на Ботас

Тото Волф објасни дека Мерцедес биле “тврди“ во својата одлука во однос на планираната стратегија за Валтери Ботас на Португалското Гранд При и покрај...