Лабави завртки довеле до дисквалификација за Хамилтон

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

Мерцедес откри дека две лабави завртки биле причина за неправилното задно крило што ја предизвикаа дисквалификацијата на Луис Хамилтон од квалификациите за Големата награда на Бразил.

Хамилтон мораше да стартува од последниот ред на гридот на спринтерската трка минатиот викенд на Интерлагос, откако ФИА во петокот вечерта откри дека неговиот ДРС не ги почитува прописите. Проверките на задното крило на Хамилтон открија дека, во еден дел, разликата помеѓу елементите е поголема од максималните дозволени 85 милиметри. Мерцедес тврди дека разликата е надмината за само 0,2 дозволени 85 милиметри, што според нив е еквивалент на еден слој боја.

Иако немаше индиции дека Мерцедес намерно се обиделе да ги заобиколат правилата, во текот на бразилскиот викенд не можеше да биде сигурно што го предизвикало проблемот бидејќи крилото беше запечатено од ФИА. Сепак, откако конечно го вратија крилото пред Големата награда на Катар, Мерцедес изјавија дека деталното испитување ја открило причината

Шефот на Мерцедес, Тото Волф, рече:

Го добивме задното крило назад И како што мислевме, беше скршено. Се пробило во квалификациите. Не го поминавме тестот за празнина од 85 мм на крајната десна страна. Го поминавме лево, на средина, но не десно, за дел од милиметар И тоа е во ред.

Не ни беше дозволено да го прегледаме, ниту да аргументираме дека делот е скршен И следствено, дознавме дека две завртки се разлабавиле во квалификациите И тоа предизвика таа десна страна да биде неправилна.

И знаете, веројатно тоа беше дури и штетно за времето на кругот, но тоа е она што е. Тоа беше пријавено кај стјуардите, а тоа е многу различно од тоа како се постапуваше со овие работи во минатото кога можевте да ги закрпите работите што се скршиле за време на парк ферме.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема