Ландо се плаши дека првиот мотор е веќе потрошен

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ландо Норис откри дека првиот мотор на Мерцедес инсталиран во неговито Мекларен болид веќе е потрошен, така што е свесен дека до крајот на сезоната ќе мора да отслужува казни.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ферари промени мотор во двата болиди во пресрет на Саудиското Гранд При како мерка за пртпазливост, додека кај Норис, Мерцедес донесе нов мотор со внатрешно согорување, нов турбо полнач како и комплетен систем за повраток на енергијата.

ни требаше целосно нов мотор затоа што првиот веќе беше потрошен – откри норис.

На вториот петочен тренинг, младиот британец беше 12ти со над секунда заостаток од најбрзото време, но се надева на добар настан откако проблем со притисокот во моторот го натера дури шест пати да влезе во бокс на отворањето на сезоната во Бахреин.

мислам дека сме блиску и дека е густо годинава, десетинки значат многу и една грешка ве остава последен. средината на поредокот е страшно густа, алпин се на почетокот од срединта, така што тие се поблиску до врвните, а дури и вилијамс се побрзи од нас.

додека се вози. чувството во болидот е добро, а се мачам со балансот, но правиме се што знаеме за да бидеме посилни.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф1 промоции 2023

популарни вести

НАЈНОВИ ВЕСТИ