- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Латифи очекува Австрија да одговара за неговото деби

Единствениот дебитант оваа Формула 1 тркачка сезона, Николас Латифи, очекува Рд Бул Ринг на Спилберг да му одговара и да му помогне да има добро деби во својата тркачка кариера.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Возачот на Вилијамс за прв пат ќе се појави на трка претсојниот викенд, а за прв пат ќе влезе во болид од Март кога се одвиваа предсезонските тестови. Канаѓанецот има искуство од Формула 2 на патеката како и Формула 3 претходно, но овој пат ќе биде поинаку затоа што нем да има фанови на трибините и ќе има многу мерки насочени кон здравјето и безбедноста.

она што може да ми помогне е фактот што ја познавам патеката на која се имам тркано секоја сезона откако почнав со тркањето. австралија и евентуалното возење таму ќе беше целосно ново за мене, но овој пат ќе биде полесно.

уште една работа која ќе ми помогне е помалото присуство не медиуми, гледачи, партнери и спонзори затоа што така ќе имам време да се фокусирам само на возење. голем дел од тркачкиот викенд се прават други работи покрја возењето, а во австрија нема да го има тоа и претпоставувам дека ќе биде полесно – се надева латифи.

Дебитантот исто така најави дека нема специфична цел во пресрет на својата сезона.

во однос на очекуваните резултати во моментов е прерано да се предвидува и сакам да видам каков ќе биде болидот. очекувам џорџ расел да има предност на почетокот од сезоната затоа што има цела година тркање зад себе, но јас ќе притискам.

на првата трка сакам само да се обидам да дадам се од себе, а подоцна ќе видиме, ќе одам чекор по чекор. сметам дека на моето деби ќе имам многу што да научам, а тоа што чекав долго на дебито не менува ништо.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Оштетеното предно крило на Макс направило проблем

Ред Бул открија дека откачениот страничен дел од предното крило на болидот на Макс Верстапен за време на трката на Ред Бул Ринг се...

РЕЗУЛТАТИ

Штаерска: Доминантна 1-2 на Мерцедес и пропаст во Ферари

Откако стана првиот возач кој 14 сезони по ред освојува пол позиција на некоја трка, Луис Хамилтон дојде и до својата 85та победа во...

популарно

🎥 360 степени од болидот на Албон … Луис за казна си

Формула 1 ја објави снимката од камерата со приказ од 360 степени од болидот н Алекс Албон на која се гледа како младиот британец...