- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Легендарниот бренд Лола се продава за 7 милиони фунти

Легендарното британско име во моторспортот, Лола, е на продажба по цена од 7 милиони фунти, а многумина се надеваат дека оној кој ќе се реши да го купи брендот ќе го врати онаму каде што припаѓа, на тркачката патека во различни категории.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Брендот за прв пат беше поврзан со Формула 1 во 1962 година и остана во спортот се до 1997 година, а целосно престана со своите тркачки активности во 2012 година.

Компанијата беше основана во доцните 1950-ти години од страна на Ерик Броадли и имаше седиште во Хантингтон каде имаше технолошки центар и воздушен тунел кој го користеа многу екипи како и производители на патнички автомобили. Техничкиот центар и воздушниот тунел се на продажба од 2018 година, а брендот и се во врска со него од скоро се нудат.

Броадли почина на 88-годишна возраст во 2017 година, а активно ја водеше Лола се до 1997 година кога компанијата ја купи Мартин Биран и инвестираше во целосно нова фабрика.

Прва Формула 1 трка на Лола со своја шасија беше на Холандското Гранд При во 1961 година, а болидот го возеше Џон Суртес за тимот Боумејкер-Јоман Рејсинг со кои стартуваше од пол позиција, но се судри во 8от круг. Таа година заврши на 2ро место на Британското и Германското Гранд При.

Освен тие два подиуми на Суртес, шасија на Лола имаше подиум и со Агури Сузуки во 1990 година на Јапонското Гранд При каде нивна шасија возеа Ларус тимот.

Лола дизајнираше и произведе 5.000 тркачки возила помеѓу 1958 година и 2012 година со успех во многу моторспорт категории вклучително Индикар, Формула 5000 и јуниорските серии.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

РЕЗУЛТАТИ

популарно