Леклер веќе не знае што да очекува од Ферари

Возачот од Монако поминува низ незгодна сезона и се повлече од Гранд При на Холандија поради оштетување на подот.

Шарл Леклер вели дека не знае што да очекува од неговиот Формула 1 болид на Ферари додека тимот се бори да ги реши своите проблеми.

Надежите за освојување на титулата во 2023 година исчезнаа за Ферари, со само три подиуми до неговото име, додека СФ-23 се бореше со проблеми со темпото на трка и рамнотежата, иако останува брз во еден круг во квалификациите.

Во текот на неодамнешното Холандско Гранд При во Зандворт, Леклер извести дека добивал мешавина од подуправување и надуправување, при што болидот се мачел околу свиоците 1, 9 и 10 на крајбрежната патека.

Знаеме на што треба да работиме, и ова е конзистентноста на болидот – изјави Леклер.

Нема сомнеж дека направивме чекори напред од почетокот на годината, но сè уште сме далеку и поради некоја причина во Зандворт беше повеќе отколку што би очекувал.

Знаеме дека тоа е сè уште слабост, конзистентноста на болидот и работиме на проблемот.

Многу е тешко секогаш кога ќе влезете во болидот, не знаејќи што ќе добиете.

Тоа не е ситуација што ми се допаѓа.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ