Леклер ги откри новите цели на Ферари до крајот на 2023

Сезоната под очекуваното ниво доведе до промена на очекувањата во Маранело.

Шарл Леклер изјави дека Ферари сега има за цел да заврши на второто место во шампионатот за конструктори во Ф1 во 2023 година.

Пред почетокот на сезоната, Ферари беше на стабилна нагорна траекторија уште од лошата сезона во 2020 година, при што Скудерија се врати на највисокото скалило на подиумот за прв пат од 2019 година минатата сезона и заврши на второто место во шампионатот за конструктори зад Ред Бул.

Затоа, во Маранело постоеја големи надежи дека 2023 година ќе донесе вистински предизвик за титулата за прв пат од 2018 година.

Сепак, ова не се оствари, со тоа што Леклер и Карлос Саинц стигнаа до само три места на подиумот во првите 12 Гранд При трки од сезоната, додека Ред Бул ја освои секоја достапна победа.

Ферари во моментов се наоѓа само на четвртото место во шампионатот за конструктори, но Леклер вели дека тимот има за цел да ги прескокне Мерцедес и Астон Мартин на второто место до крајот на годината.

Реална цел за вториот дел од сезоната е да станеме најсилниот тим зад Ред Бул. Во исто време, се обидуваме да ја намалиме разликата – изјави Леклер.

Кога зборуваме за 2024 година, нема сомнеж дека целта на сите е да се вратат на врвот и да се натпреваруваат со Ред Бул.

Реално, нема да го постигнеме тоа оваа година. Најреална цел е да завршиме пред Мекларен, Астон Мартин и Мерцедес во поредокот.

Со оглед на тоа што Ред Бул напредува во шампионатот за конструктори, Макс Верстапен се покажува подеднакво доминантен во шампионатот за возачи, додека тимскиот колега Серхио Перез навидум има потешкотии да се помири со брзината и немилосрдноста на Холанѓанецот.

Додека релативната слаба работа на Мексиканецот доведе некои да се сомневаат во неговото место во Ред Бул, Леклер претпочита да го задржи својот совет на оваа тема.

Мислам дека Макс е одличен возач, но во исто време има многу луѓе кои не можат да ја објаснат големата разлика меѓу него и Чеко – изјави Леклер.

Лично мислам дека е невозможно да се прочита ситуацијата како што треба однадвор. Само внатре во тимот знаат како е.

Понекогаш разликата помеѓу Верстапен и Перез беше поголема отколку што очекував, но од друга страна, Макс е неверојатен возач.

Веројатно е тешко да се вози покрај него, но повторно, немам целосна слика за ситуацијата.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ