Леклер објасни зошто не го претекнал Вертапен на рестартот

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Возачот на Ферари, ШАрл Леклер, објасни зошто не го претекнал Макс Верстапен за време на рестартот по црвеното знаме за Големата награда на Емилија Ромања.

Холаншанецот од Ред Бул водеше во пресрет на стартот зад безбедносно возило, а кој следуваше по силниот судар на Ботас и Расел, но загуби контрола на првиот дел од Раваца буквално пред да притисне на педалот за гас. Тој се излизга лево над високиот тротоар во внатрешната страна од кривината,но задржа дел од тркалата на патеката и тоа го спречи комплетно да се изврти.

Запрашан дали помислил да го мине Верстапен и зошто одбрал да закочи, Леклер појасни:

размислував и на двете, но одбрав да не го минам затоа што дел од неговито болди беше јасно на патеката – појасни шарл.

Доколку Леклер минеше и истрагата покажеше дек дел од болидот на Верстпане бил на патеката, тоа ќе значеше строга казна за претекнување под безбедносно возило, нешто што го чинеше Серхио Перез десет секунди во место, согласно белешките од Мајкл Маси пред трката.

размислував на тоа, во еден момент, но во исто време одбрав да се откажам от тоа. од оваа гледна точка, донесов исправна одлука атоа што тој секако имаше јасно едно тркало на асфалтот од аптеката.

запрев затоа што не се изврте целосно, јасно е, тоа сите го видовме. посмислив на тоа, но одбрав да почекам – објасни воачот на ферари.

Залепен зад Леклер во тие моменти беше Ландо Норис, кој лесно го претекна Шарл на рестартот откако возачот на Ферари загуби ритам со апирањето зад Верстапен.

јас одлично ја видов ситуациајта и беше интересно иако мислам дека шарл по мое мислење можеше да мине и претекне.

во тој момент макс неаше контрола над болидот, лизгаше во лево, а шарл стисна на сопирачката и забави, речиси запре, а во еден момет беше и пред макс затоа што тој беше насочен кон оградата во најголем дел од таа кривина.

не знам, можеби треба да ги прашаме стјуардие што би одлучиле во таква ситуација.  во исто време макс беше пребавен таму, лизгаше и мислам дека леклер можеше да дозволи да претекне.

не сум сигурен, но ако јас бев втор сигурно ќе минев затоа што ќе имав шанса за победа, ризик кој секако ќе го превземев.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема