Локалното население во Мајами против трка околу Hard Rock Stadium

Жителите на Мајами се контра плановите за организација на Формула 1 трка во областа околу стадионот Hard Rock во најголемиот град на Флорида.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Откако првичните планови за Формула 1 трка околу главното пристаниште во Мајами и Bayfront паркот пропаднаа поради негодување на населението, втора опција беше областа околу стадионот на НФЛ тимот на Мајами Долфинс, сопственост на Стивен Рос, кој е и промотер на евентуалната трка.

Областа околу стадинот беше поизводлива опција поради тоа што бара помалку одобрувања од владата и локалната власт, а најголем дел од патеката треба да минува низ паркинзи кои се во сопственост на стадионот. Сепак, патеката треба да користи и правец од околу половина милја кој се протега на јавен пат јужно од стадионот.

Претставници на стадионот се сретнале со локалните жители на областа Miami Gardens на јавен состанок и расправа околу намерата да се организира трката. Според весникот Miami Herald, вревата од Формула 1 болидите же биде над 120 децибели што е неприфатливо за локалните жители.

Колби Леидер, експертот за акустика кој во име на жителите спровел истражување, предупреди дека вревата може трајно го оштети слухот.

звукот е како да пукате петарди дома, а тоа никој не сака да му се случува во сопствениот двор – изјави леидер.

Маркус Бах-Армас, директор за правни работи и односи со владата во компанијата која е сопствеинк на стадионот, откри дека настанот би привлекол над 200 илјади посетители и со тоа би се слеале многу пари во градот.

ќе работиме со локалното население и локалната власт за да се осигураме дека никој нема да биде оштетен – вели бах-армас.

НАЈНОВО

Волф забележал проблеми во врската помеѓу Фетел и Ферари

Тото Волф не бил изненаден кога дознал за заминувањето на Себастијан Фетел од Ферари, откако приметил проблеми во нивната врска. Фетел се приклучи...

популарно

Тод објаснува зошто Себ не успеал да го копира Шумахер

Жан Тод, првиот човек на Ферари, верува дека недостаток на обединетост во Ферари е главна причина што Себастијан Фетел не успеал да го копира...