Лоренцо: Роси ме разочара и мене и фановите во Катар

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Тројниот светски шампион во Мото ГП, Хорхе Лоренцо, изјави дека на Гранд При на Доха, поранешниот тимски колега од Јамаха, Валентино Роси, го разочарал него и претпоставува дека ги разочарал и неговите фанови.

Роси го забележа својот најлош квалификациски резултат во целата своја 25-годишна Гранд При кариера минатиот викенд во Доха во Катар, со пласман до 21ва позиција на неговиот Петронас СРТ Јамаха.

Тој не успеа да спаси многу на трката откако се пласираше на предпоследно место, а 42-годишниот тркач замина од втората трка во сезоната без освоени бодови на 16то место. По неговиот најлош старт на сезоната во главната класа, Роси призна дека не е сигурен дали неговата форма ќе се врати кога Мото ГП ќе се префрли во Европа, почнувајќи од Португалското Гранд При следниот викенд.

Прегледувајќи ја трката во Доха во неговата нова серија на YouTube од ’99 секунди’, Лоренцо, кој помина седум години како тимски колега на Роси во Мото ГП, беше остар во проценката за перформансите на Роси, но очекува тој да биде посилен во четвртата трка во Херез.

Роси ме разочара, како што претпоставувам дека ги разочара своите фанови затоа што секогаш се очекува многу од Валентино.

Да вози на 21во место, мислам дека тој рече дека има некои работи што ги направил полошо во кариерата, но тешко е да се најде полошо.

И тогаш на трката, надвор од бодовите, исто така мислам дека е тешко да се најде трка што Валентино ја завршил, без пад или дефект на моторот, надвор од поени.

По втор пат тој е далеку зад другата Јамаха. Да се ​​надеваме дека е одредена пригода. Никогаш не се снаоѓаше најдобро во Катар и сигурно ќе дојдат подобри трки.

Не знам дали ќе биде во Портимао, тоа исто така ќе биде тешко за него. Но, сигурно, тој ќе се врати силен во Херез.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема