Лосон ќе го замени Рикардо додека целосно не закрепне

Од екипата на АлфаТаури потврдија дека Лиам Лосон ќе продолжи како замена за Даниел Рикардо додека Австралиецот не е целосно подготвен да се врати на трките.

Рикардо си ја скрши раката во несреќа за време на вториот тренинг за Холандското Гранд При во петокот, а помладиот возач од Ред Бул Лосон беше донесен како замена во последен момент.

Лосон се квалификуваше на 20то место за трката, но добро се прикажа самото Гранд При, успевајќи на една од најхаотичните трки во последно време да заврши на 13то место, и покрај влажното време, црвените знамиња, рестартирањето на безбедносното возило и казната правејќи го неговото деби во Формула 1 сè освен едноставно.

Во меѓувреме, Рикардо беше пренесен во Шпанија на операција на раката во Недела.

Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, по трката во Зандворт потврди дека осумкратниот победник на трката ќе биде надвор од трките барем до Големата Награда на Италија следната недела.

Тој имаше операција, имаше неколку завртки и плоча на метакарпалниот дел, помина добро, беше успешна операција – рече Хорнер.

Тоа беше прилично јасна процедура, па сега се работи за закрепнување и ќе видиме. За нормално човечко суштество тоа би било неколку месеци, за возач на Гранд При често е многу пократко.

Лосон првично беше повикан само за Големата Награда на Холандија, но во понеделникот попладне АлфаТаури потврди дека ќе продолжи да се трка додека Рикардо не е целосно подготвен да се врати зад воланот.

Воодушевени сме што операцијата на Даниел помина добро и што сега е на пат кон опоравување – се вели во соопштението на италијанскиот тим.

Се надеваме дека наскоро ќе го видиме повторно на патеката, но додека не биде целосно фит, можеме да потврдиме дека Лиам, кој заврши добра работа во тешки околности во Зандворт, ќе продолжи да вози покрај Јуки, почнувајќи од нашата домашна трка овој викенд во Монца.

Лосон, по неговото деби во неделата рече дека е едноставно среќен што ја завршил трката, со оглед на тоа колку беа хаотични околностите.

Беше добро, се случуваше многу. Кога возев до гридот и почна да врне, не беше најдоброто чувство, но трката беше во ред – рече тој потоа.

Мислам дека втората половина од трката не беше толку лоша, откако добивме чист воздух, а исто така и на интермедиа на крајот не беше премногу лошо. Среќен сум што преживеав.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ