- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Магнусен може да стане возач на Пежо во ВЕЦ

Кевин Магнусен е подготвен да се приклучи на составот на Пежо во Светското Првенство на издржливост.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Пежо треба да го одбележат своето враќање на трките со спортски автомобили со влегување во претстојната категорија Hypercar од тркачката серија, која ќе стане нејзина нова врвна класа.

Програмата на Пежо треба да започне од 2022 година. Како дел од нивниот состав, се шпекулира дека е поранешниот возач на Формула 1, Кевин Магнусен, кој замина од Формула 1 на крајот на 2020 година по ослободувањето од тимот на Хаас. Магнусен треба да биде дел од тимот со шест возачи од 2022 година, каде, наводно, ќе му се придружи и неговиот колега од Данска, Микел Јенсен, кој го направи преминот од јуниорски едноседи во трки за спортски автомобили во 2017 година.

Тој беше дел од тимот на Евроинтернационал со кој ја освои титулата во класата ЛМП3 во Европската серија Ле Ман во 2019 година. Поранешниот возач на Формула 1 и двократен шампион во Формула Е, Жан-Ерик Верн, треба да им се придружи на Магнусен и Јенсен. Французинот може да се пофали со искуството на Ле Ман, завршувајќи на 6-то место во 2017 и 2019 година во класата ЛМП2. Лош Дувал е следен член на тимот на Пежо. Тој беше дел од тимот на Ауди кој ја освои титулата на производители на Светско првенство во издржливост во 2013 година, заедно со настанот 24 часа Ле Ман таа година.

Поранешниот возач на Формула 1, кој стана новинар, Пол ди Реста, исто така е именуван како член на тимот на Пежо. Шкотскиот тркач беше дел од тимот на Јунајтед Автоспорт со кои освои титула во класата ЛМП2, во 24 часа Ле Ман во 2020 година. Се очекува Густаво Менезес да биде последниот дел од сложувалката. Американскиот тркач ја освои титулата во класата ЛМП2 во 2016 година со Сигнатех-Алпин, на врвот на таа класа во Ле Ман и таа година. Тој оттогаш е редовен на ВЕЦ со тимот на Rebellion Racing, завршувајќи го вицешампионот во 24 часа Ле Ман во 2020 година во класата ЛМП1.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

РЕЗУЛТАТИ

популарно