Магнусен најавува: Трката во Виетнам може да биде откажана

Челниците на Формула 1 потврдија дека Големата награда на Киан е вече откажана откако локалната организација го побарала тоа од нив. Но, соседскиот Виетнам исто така е на почетокот од сезоната, a близината на двет едржави носи можност од ширење на вирусот така што евендуално откажување на таа трка ќе донесе 6 празни недели на овогодинешниот Формула 1 календар.

Во моментов има барем 14 жртви заразени со корона вирусот во Виетнам.

глобалната ситуација во врска со висурот ќе продолжи да биде следена од фиа во однос на моторспорт настаните – гласеше соопштението на федерацијата.

Возачот на Хаас, данецот Кевин Магнусен, смета дека постои реална и голема можност да дојде и до откажување на првото Виетнамско Гранд При во историјата што може да донесе 6 недели без трка во текот на сезоната.

ќе видиме. трката во виетнам е пред кина во календарот и ќе мора да внимаваме и на тоа. штета е и ќе значи долг одмор за нас – изјави к-маг за данска TV2.

Загубата на Формула 1 од откажувањето на Кинеското Гранд При се проценува на околу 30 милиони долари, a бројката двојно би се зголемила доколку пропадне и трката во Виетнам.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Магнусен најавува: Трката во Виетнам може да биде откажана

Челниците на Формула 1 потврдија дека Големата награда на Киан е вече откажана откако локалната организација го побарала тоа од нив. Но, соседскиот Виетнам...

популарно

🎥 Алфа Таури ја запалија Хондата

По неколку екипи и новоименуваниот тим на Торо Росо, односно сега Скудерија Алфа Таури доби можност да го запали моторот на Хонда, РА620Х, за...