- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Магнусен сигурен: Хаас нема да “падне“ како Мекларен и Вилијамс

Возачот на Хаас, Кевин Магнусен не смета дека неговата екипа влегува во спирален пад на формата како Мекларен пред некој година или Вилијамс последните две сезони.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Американците ја завршија 2018 година на 5то место во конструкторскиот поредок, нивни најдобар резултат откако влегоа во Формула 1 во 2016 година, но лани беа лоши и финишираа на 9то место со 28 освоени поени и единствено Вилијамс со поен зад нив.

минатата сезона беше прва година во три кога екипата тргна наназад и не напредуваше. можеби не изгледа толку големо, но од 8мо место до 5то место во три години е одлично. на пример, торо росо никогаш не завршиле во топ 5 во нивната историја. победиле на трка, имаат подиуми, но никогаш не ја завршилр сезоната толку високо како хаас во нивната 3та година, така што секако дека сме импресивни, а никој тоа не го забележа.

навистина е големо задоволство да се вози за екипа која е во подем одошто во пад. имам многу позитивно искуство во нашето заедничко раснење и подобрување како и возбудата од се што се случува.

годинава отидовме чекор назад, така што луѓето веднаш почнуваат да се сомневаат во себе, но ја сне гледам апсолутно никаква причина за тоа. навистина е лудо некој да очекува да напредуваме цело време.

се додека не влеземе во голема негативна спирала како мекларен и вилијамс кои целосно се загубија и неколку години назадуваа, но не мислам дека тоа ќе ни се случи на нас. поради тоа е добра работа да се биде млада и мала екипа, можеме побрзо да ја свртиме ситуацијата во своја корист и да се вратиме на прав пат, а јас сум позитивен дека тоа можеме брзо да го направиме – детално објасни магнусен.

Неговиот колега, французинот Роман Гросжан е со тимот од првата сезона во 2016 година и верува дека може да се подобар доколку секој поединец се погледне и најде начин да направи нешто подобро од лани.

сите треба да бидеме искрени и да се запрашаме што можеме подобро да сработиме и подобриме. треба да ја идентификуваме областа која не беше најдобра, возачите, инженерите, менаџментот, комуникацијата …

сите во тимот треба да се погледнат искрено и да најдат начин да сработат подобро. ако сите го направиме тоа проблемот брзо ќе го решиме.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Досега ниту еден позитивен тест на Корона

Од Формула 1 потврдија дека нема ниту еден позитивен тест за КОВИД-19 по втората рунда на проверки, во која беа изведени преку...

РЕЗУЛТАТИ

Австрија: Возбуда “на кило“ и безгрешен Ботас

Не беше залудно чекање од 217 денови за почеток на Формула 1 сезоната затоа што Австриското Гранд При донесе луда, неизвесна, возбудлива трка и...

популарно

Шестмина возачи не клекнаа пред трката

Шест од вкупно 20 Формуал 1 возачи одбраа да не клекнат пред стартот на трката како гест за поддршка на борбата против расизмот и...