Магнусен ќе дебитира на Индикар за Мекларен

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

Данецот Кевин Магнусен ќе се врати во Мекларен викендов на Роуд Аталанта каде данецот ќе го вози болидот на тимот како замена за повредениот Феликс Розенквист.

К-Маг се тркаше за Мекларен во Формула 1 во 2014 година, но по само една година, беше отпушен на крајот од та година.

Ќе го замени швеѓанецот Розенквист кој не е доволно подготвен по силниот судар на последната трка на Бел Ајл Парк минатиот викенд. Во остатокот од викендот, Феликс беше менуван од Оливер Аскју, но тимот одбра да го повика Магнусен за претсојниот викенд.

Магнусен доби дозвола од својот работодавец, Чип Ганаси Рејсинг, што беше неопходно за да може да вози, само неколку деноти откако победи за прв пат во ИМСА Серијата заедно со колегата ван дер Занде.

Неговото Индикар деби значи дека повторно ќе се најде на иста патека во трка со својот до лани колега во Хаас, Роман Гросжан.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема