0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Мазепин: Би се вратил во Ф1 во првата прилика

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Русинот Никита Мазепин откри дека ќе се врати во Формула 1 во првата можна прилика.

23-годишниот русин и неговиот спонзор Уралали беа избркани од Хаас оваа година како дел од невидените санкции на Западот по инвазијата на Русија врз Украина. На прашањето дали сака да се врати во Формула 1 доколку санкциите на крајот се укинат, Мазепинза ТВ Меч изјави:

Ќе бидам веднаш зад воланот во првата прилика. Чуда се случуваат – додаде тој, кога му беше кажано дека е малку веројатно некој Формула 1 тим да го ангажира.

Мислам дека доколку Кевин Магнусен беше прашан на крајот на Февруари дали ќе вози Формула 1 болид за една недела, тој дефинитивно ќе речеше дека не верува.

И сега ви велам дека се е можно. Магнусен е во добра форма по паузата, се докажа, а јас планирам да го направам истото за да ја повторам неговата успешна приказна.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Тој изјави дека е тешко да се каже дали засега ќе треба да премине во друга тркачка серија со полно работно време, или можеби да се врати во Формула 1 како резервен возач на почетокот.

Тешко е да се каже. Пред четири месеци не можев да замислам дека сè ќе се промени толку многу И сега не можам да замислам како сè ќе биде за уште четири месеци, но се надевам дека е така.

Мазепин изјави дека не добил ниту една СМС порака за поддршка од членовите на тимот на Хаас откако бил отстранет.

Зошто никој не ме контактирал? Не знам, Но ако механичар или некој со кој тесно соработував биде отпуштен, јас би испратил порака, без оглед на мојот став кон него или кон раководството. Би било полесно за душата, но тоа е тоа.

Конечно, Мазепин беше запрашан за сегашните борби на неговиот поранешен тимски колега Мик Шумахер и очигледно е дека нема љубов меѓу парот.

Веројатно би рекол дека резултатите зборуваат сами за себе. Немам што да додадам повеќе.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Волф: Ни треба максимум од Баку

Шефот на Мерцедес, Тото Волф, вели дека неговиот тим мора да ја максимизира секоја можност на Големата...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Мазепин не сака во Индикар

Русинот Никита Мазепин изјави дека не е заинтересиран за влез во американската Индикар тркачка серија. Иако беше отпуштен...

Мазепин: Руското Гранд При си ги доби парите назад

Никита Мазепин откри дека смета оти промотерите на Големата награда на Русија си ја добиле уплатената котизација...

Шумахер: Канада беше како торта без шлаг

Мик Шумахер вели дека неговиот силен настап во квалификациите во Монтреал, проследен со неговото предвремено откажување на...