0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Марко го прогласи Алонсо за изненадување на годината

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Советникот на Ред Бул, доктор Хелмут Марко, го прогласи Фернандо Алонсо за  изненадување на годинатата по серијата силни перформанси на шпанецот.

Алонсо се врати во спортот на почетокот на минатата година со Алпин и дојде до подиум на минатогодишното Гранд При на Катар. И покрај тоа што неодамна наполни 41 година, Алонсо не покажува знаци на недостаток на брзината, а неодамна потпиша повеќегодишен договор да се трка за Астон Мартин од 2023 година натаму.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Зборувајќи за австрискиот весник Остеррајх, Марко беше полн со пофалби за двократниот светски шампион.

Тој е толку брз. Неверојатно е какви трки има, за мене тој е изненадување на годината – рече Марко.

Како возач, дури мислам дека тој сè уште може да победи на трки. Единственото прашање е дали Астон Мартин може да му го обезбеди вистинскиот пакет.

Алонсо следната година ќе го замени Себастијан Фетел во тимот, откако Германецот најави дека ќе се повлече од спортот на крајот од актуелната сезона. Марко тесно соработуваше со Фетел во текот на неговиот престој во Ред Бул, со што стана еден од најдоминантните возачи во историјата на спортот.

Марко смета дека Фетел е во право што одлучил да се пензионира доколку сфатил дека има приоритети надвор од Формула 1.

Прецизноста на Фетел беше совршено поклопување со нашата ДНК и Сè функционираше совршено.

Сега тој има други приоритети, не може ни да се качи на подиумот со својот болид. Значи, логично е тој да се повлече. Ако не ги вложите срцето и душата во тоа, не можете да продолжите.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Перез казнет, но ја задржува победата

Серхио Перез може да продолжи со прославата на својата победа во Сингапур по конечната одлука на стујардите. Возачот...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Aлонсо фрустриран: Ова е неприфатлива загуба за Алпин

Фернандо Алонсо ја изрази својата фрустрација откако двојното откажување во Алпин на Големата Награда на Сингапур му...