Марко открива: Мерцедес не сака да му плати 65 милиони на Луис

Доктор Хелмут Марко, советникот за моторспорт на Ред Бул, смета дека можно е Луис Хамилтон да се подготвува да излезе на пазарот на возачи откако ќе му завршат договорните обврски со Мерцедес на крајот на оваа сезона.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Медиумите пренесоа дека шесткратниот шампион одбил двегодишен договор со “сребрените стрели“ за 2021 и 2022 година кој бил тежок 50 милиони долари по сезона со образложение дека сака повеќе пари, точно 66 милиони долари годишно.

луис е шесткратен првак и многу важен член на мерцедсес како за спортскиот дел така и марркетиншки. мислам дека тој е свесен за својата вредност и тежина и поради тоа бара толку голема плата од нив.

верува дека не постои екипа, дури ни мерцедес, која е подготвена да потроши толку многу пари за возач. единствено можеби ферари би се согласиле – смета марко.

НАЈНОВО

Волф: Можно е дополнително затворање на фабриката

Период на затворените фабрики може да продолжи поради кризата со Корона вирусот во Формула 1, смета тимскиот шеф на Мерцедес, Тото Волф. Со цел да...

популарно

Мерцедес ги поставија условите за нивното учество во Ф1

Шефот на Дајмлер, Ола Калениус, ги постави условите и правилата под кои Мерцедес би продолжиле во Формула 1. Иако никој не очекува шесткратните шампиони да...