0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Марко: Техничката директива не е обмислена

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Доктор Хелмут Марко од Ред Бул верува дека техничката директива на ФИА не била целосно разгледана и обмислена пред да се донесе. 

Од стартот на сезонава, болидите потскокнуваат на правците како контра ефект на новите правила. Некои тимови побараа од ФИА реакција за справување со ситуацијата поради долготрајни проблеми со здравјето и безбедноста на возачите. Пред трката во Канада, ФИА донесе техничка директива за справување со проблемот. 

Мислам дека одлуката на ФИА не е коректна. Мерцедес има најголеми проблеми и тие реагираат на средина на сезоната. Решението е едноставно, Треба да се крене болидот и на тој начин Нема да потскокнува, но ќе загуби брзина.

Фактот што реагираат на овој начин кога веќе се знае како се конфигурира болид, брзо решение нема да го реши проблемот – посочи австриецот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Трката во Канада беше прв викенд под новата директива каде треба да се соберат податоци, но Марко смета дека ова е избрзано и Мерцедес најмногу ќе изгуби. 

Има уште напредок кој треба да се направи. Мислам дека ова има погрешен ефект врз тимот кој се жали. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Поради доминацијата на Луис, Валтери сакал да се откаже

Валтери Ботас откри дека поради неможноста да го победи Луис Хамилтон во Мерцедес, имал психолошки проблеми, желбата...