- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Маса го очекува Нандо во Формула Е

Поранешниот колега на Фернандо Алонсо од деновитево Ферари, Фелипе Маса, смета дека шпанецот може да се трка во електричната Формул Е тркачка серија во иднина.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Откако се откажа од Формула 1 Нандо се обиде во неколку различни серии, возеше Индикар, ВЕЦ, американската ИМСА, а следниот месец ќе вози Тојота на Дакар.

формула е би била одлично искуство за него и нешто цеосно различно за фановите. ќе биде тешко затоа што таа серија е огромен предизвик за било кој возач, но би било одлично да се трка таму – изјави маса за шпански Soy Motor.

Бразилецот откри дека лично тој не би ја менувале Формула Е за обид на Дакар.

јас не би возел на дакар, но сепак ќе биде одлично да се види алонсо таму.мислам дека би моѓел да го убедам алонсо да се проба во формула е одошто тој мене да ме убеди да возам на дакар.

во иднина сметам дека формула е е реална можност за него затоа што со фернандо ништо не е исклучено.

Дакар рели 2020 ќе се вози од 5 Јануари до 17 Јануари за прв пат во Саудиска Арабија.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

🎥 Албон имаше претекнувања за во книга

Александер Албон стартуваше од 9то место, а трката ја заврши 4 позиции подобро. Британецот со тајландско потекло се изнапретекнува, кое од кое претекнување поубави за...

РЕЗУЛТАТИ

Британија: Макс Верстапен ги победи Мерцедес

Макс Верстапен сам ги победи Мерцедес и ја донесе првата победа за Ред Бул на домашната трка од 2012 година кога Марк Вебер триумфираше...

популарно

Ферари ги решија своите проблеми, па сега се вмешаа во копирањето на Рејсинг Поинт

На ден пред сослушувањето од ФИА во однос на легалноста на болидот на Рејсинг Поинт, Ферари достави барање до Формула 1 барајќи...