Маса не открива ништо околу здравјето на Шумахер

Фелипе Маса вели дека нема да открива никакви информации околу здравствената состојба на неговиот поранешен колега од деновите во Ферари, Михаел Шумахер.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Црвениот барон е во кома од крајот на 2013 година кога имаше несреќа при скијање во која заработи повреди на мозокот, а официјални информации околу неговата состојба речиси и да не постојат.

Бразилецот МАса е еден од ретките кој по посетил Шуми во неговиот дом во Швајцарија.

знам како му е на шумахер, имам информација затоа што мојот однос со него отсекогаш бил близок и непосреден. со корина не сме толку блиски и не се познаваме доволно затоа што таа не доаѓаше често на трки.

знам дека не му е лесно во ситуацијата во која се наоѓа, во многу тешка фаза е и поради тоа мораме да ги почитуваме сите желби на неговото семејстбо.

тие не сакаат да има никакви информации во врска со здравествната состојба, а кој сум јас да откривам такви детали – изјави фелипе за Fox Brasil.

По деновите во Маранело, Фелипе мина во Вилијамс, а по крајот на Формула 1 обврските се насочи кон електричната Формула Е тркачка серија.

сонувам и се молам секој ден да му стане подобро и да се појави на патеката некогаш, особено сега кога син му почна да се трка. се молам и искрено се надевам тоа да се случи некој ден.

НАЈНОВО

Гасли ќе се откажел по само 10 круга

Пјер Гасли изјави дека речиси ќе се откажел од Австриското Гранд При по само 10 круга на Ред Бул Ринг поради проблем...

РЕЗУЛТАТИ

Австрија: Возбуда “на кило“ и безгрешен Ботас

Не беше залудно чекање од 217 денови за почеток на Формула 1 сезоната затоа што Австриското Гранд При донесе луда, неизвесна, возбудлива трка и...

популарно

Ферари објаснија зошто го отпуштиле Фетел

Тимскиот шеф на Ферари, Матиа Биното, инсистира дека Себастијан Фетел бил нивни прв избор за возач за следната година, но појасни дека промената на...