Маса се заканува со тужба и бара компензација за изгубената титула во 2008

Вест на Ројтерс сугерира дека ќе се преземат правни мерки од страна на Бразилецот.

Адвокатите на поранешниот возач на Ферари, Фелипе Маса, покренаа правна постапка против Ф1 и ФИА поради наводниот заговор поради кој тој бил спречен да го освои шампионатот за возачи во 2008 година, објавува Ројтерс.

Бразилецот ја пропушти титулата за еден поен и покрај победата на последната трка во својата родна земја, а Луис Хамилтон стигна до својот прв триумф за Мекларен.

Маса можеби ќе победеше да не се случеше контроверзноста на Големата Награда на Сингапур, каде што водеше пред инцидентот на Нелсон Пике Јуниор што предизвика интервенција на безбедносното возило.

Грешка во боксот, поради која Маса си замина со неговото црево за гориво сè уште прикачено на болидот (полнењето на гориво сè уште беше дозволено во овој период), значеше дека тој не успеа да освои поени во трката.

Правниот совет на Маса започна кога претходно оваа година беше цитиран поранешниот Формула 1 супремо, Берни Еклстон, кој изјави дека тој и поранешниот претседател на ФИА, Макс Мозли, биле свесни за намерната природа на инцидентот на Пике во тоа време, но не успеале да дејствуваат.

Според извештајот на Ројтерс, писмото со намера (за кое е потребно известување пред да започне судската постапка) сугерира дека на Маса му е одземена титулата и го чинела десетици милиони евра загубена заработка и бонуси.

Ројтерс известува дека во писмото пишува дека „Маса е вистинскиот шампион кај возачите од 2008 година и Ф1 и ФИА намерно го игнорирале недоличното однесување што му ја одзело титулата“.

Во извештајот се наведува дека писмото било адресирано до поранешниот тимски шеф тимот на Ферари, Стефано Доменикали и претседателот на ФИА, Мохамед Бен Сулајем.

Исто така, се наведува дека ќе се преземат правни дејствија за да се бара компензација доколку не се даде задоволителен одговор.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ