Маси објаснува зошто на Хамилтон му бил дозволен “рикверц“

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

Директорот за трка во Формула 1, Мајкл Маси, објасни зошто ФИА не се обиде да интервенира кога Луис Хамилтон се обиде да се врати назад на патеката користејќи “риверц“ по неговиот судар со Макс Верстапен во Монца.

Ред Бул болидот на Верстапен заврши над Мерцедес на Хамилтон по нивниот судир во втората шикана на 26от круг на Италијанското Гранд При. Додека Верстапен се оддалечуваше од остатоците, Хамилтон беше виден како се обидува да го врати болидот, но овој обид се покажа како неуспешен.

Кога се соочија со прашања дали ФИА е загрижена за ова, директорот на трката во Формула 1, Маси, тврди дека сметаат дека ситуацијата не е опасна.

Ние не се обидовме да ги спречиме Хамилтон и Мерцедес, како и да, Мислам дека воопшто тоа не беше опасна ситуација.

Мислам дека тимот, како и сите тие тимови, би го направиле тоа на многу безбеден начин.

Од перспектива што ја имавме од видео надзорот, не можев да го видам Луис како се движи никаде, како дека болидот што се враќа назад, само од аглите, Но фер заслуга за обидот.

Во однос на вообичаените процедури за справување со инциденти на трки, Маси рече дека нема никаква промена во однос на судирот Хамилтон и Верстапен, и покрај фактот дека, во овој случај, еден болид завршил над друг.

Мислам дека во поголемиот дел со тој момент не беа толку различни постапки – објасни Маси. Беше релативно мала брзина, што веројатно е првиот дел зошто постапките не беа различни.

Тоа не беше со голема брзина, релативно голема брзина како некои од другите, така што поминуваме низ нашите вообичаени процеси за да погледнеме што се случи. Тоа навистина не се разликува од процедурална перспектива.

Верстапен доби казна од три места за неговата улога во инцидентот, која ќе ја служи на следното Гранд При во Русија на 26 Септември.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема