Мајами, Возач на денот: Макс Верстапен

Како што си ги делат победите сезонава, така Верстапен и Леклер си ги делат и признанијата за Возач на денот.

Макс сосема заслужено беше прогласен за возач на денот откако победи и имаше најбр круг, на стартот го мина Саинз, а по 9 кругови и Леклер.

По повлекување на безбедносното возило, успеа да го задржи моначанецот зад себе кој беше многу агресивен и нападна за победа.

Макс Верстапен – 18%
Мик Шумахер – 14.5%
Џорџ Расел – 12.7%
Шарл Леклер  – 8.6%
Серхио Перез – 7.6%

БАХРЕИН, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ШАРЛ ЛЕКЛЕР

С.АРАБИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ШАРЛ ЛЕКЛЕР

АВСТРАЛИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ШАРЛ ЛЕКЛЕР

ЕМИЛИЈА РОМАЊА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: МАКС ВЕРСТАПЕН

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ