0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Мајк Крак е нов шеф на Астон Мартин

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Поранешниот шеф на БМВ Моторспорт, Мајк Крак, е назначен за нов тимски шеф на Астон Мартин во Формула 1 откако местото остана празно со заминувањето на Отмар Шафнауер минатата недела.

Крак имал слична кариера како и шефот на Мекалрен, Андреас Сеидл, откако работеше за БМВ ов Формула 1 на почетокот на кариерата, а потоа промени тркачки серии. Стана дел од Заубер во 2001 година и стигна го позицијата на главен инженер во ерата на фабричкиот БМВ, така што има искуство во работата со Себастијан Фетел, актуелен возач на Астон Мартин.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Замина од Заубер во 2009 година и работеше во Формула 3 и во ДТМ пред да стане дел од Порше ВЕЦ тимот и беше аздолжен за инженерингот на патеката до 2012 година, работејќи заедно со Сеидл. Се врати во БМВ како инженер во 2014 година и стана главен за тркачкиот и тестирачкиот инженеринг во 2018 година.

Тој ќе одговара на Главниот извршен директор Марти Витмарш и секако сопственикот на тимот, Лоренс Строл. Марцин Будковски кој вчера беше отпуштен од Алпин, беше споменуван како нов шеф на Астон, но тоа не се оствари.

астон мартин е еден од најголемите автомобилски брендови во светот. да се биде поканет да се предводи таков тим до успеси на патеката на име со толку богата моторспорт историја е нешто што планирам да му се посветам со целата енергија и ентузијазам.

работам во моторспортот повеќе од 20 години, работев во формула 1 со себастијан фетел во 2006 и 2007 година кога бев дел бмв заубер, а тој беше тест возач на екипата. имам огрона почит за неговата брзина и неговата способност и ќе биде фантастично што повторно ќе работам со него. ленс строл е исто така сериозно брз и талентиран возач со 100 гранд при трки зад себе и нетрелив сум да работам со него.

секогаш ме импресионирал тимот од силверстон затоа што е полн со талентирани луѓе и вистински тркачи. таквата култура и вредности се она што е потребно да се успее во моторспортот, тоа го знаат и моите нови колеги од астон мартин. работиме неверојатно напорно и сакаме да победиме, а заедно и ќе победиме – изјави крак.

Првиот човек на компанијата, Мартин Витмарш, на ова додаде:

мајк крак е токму таква динамика и модерен тимски шеф како што ни е потребнен во работата со тимот и со мене и лоренс. нашиот персонал се повеќе се зголемува со нови и посветени вработени кои треба да испорачаат титула која астон мартин ја очекува.

тој има искуство на многу позиции во бмв и во порше, има инженерска работа зад себе во формула 1 со заубер и тоа му носи мешано искуство за да биде идеален избор за нас.

работи одлично со возачите, тоа му беше приоритет во неговата улога во бмв во последните години, но работи и со инженерите затоа што го зборува нивниот јазик.

Газдата на тимот, Лоренс Строл, додаде:

секоја недела носиме брилијатни млади луѓе во тимот, новата фабрика односно нејзината изградба напредува одлично, имаме фантастични спонзори и партнери и веќе влегуваме во втората година од петгодишниот план за стигнување до титула.

мајк ќе има централна и водечка улога, ќе му одговара на мартин витмарш и ќе работи со главните технички и оперативнии личности во тимот. на добар пат сме.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...