0 ден

Нема производи во кошничката.

Мекларен во водство пред Алпин по успехот на Норис и Рикардо

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Возачите на Мекларен, Ландо Норис и Даниел Рикардо, го прославија многу потребниот успех со двојни поени на неделната трка за Големата награда на Сингапур на влажната патека Марина Беј.

По неочекувано силната квалификациска сесија вчера, Норис ја започна трката од шестото место на гридот и веднаш го мина Фернандо Алонсо упатувајќи се во првиот свиок откако стартот беше одложен поради дожд за еден час. Тој очекуваше да биде претекнат од побрзи болиди како Ред Бул на Макс Верстапен, но наместо тоа, откри дека може да се одржи на петтото место. Грешката на Луис Хамилтон и среќното безбедносно возило потоа го промовираа на четвртото место во финишот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Рикардо во меѓувреме успеа да се избори од 16то место на гридот за да заврши веднаш зад Норис во финишот и покрај тоа што ги немаше најновите ажурирања на страничните делови на МЦЛ36 овој викенд.

Фер-плеј за него, тој заврши одлична работа – рече Норис за перформансите на рикардо. Буквално не можеше да направи ништо подобро. Толку одлична работа од сите и од целиот стратегиски тим.

Денес е максимизирано, особено кога другите имаа некои проблеми – додаде тој, алудирајќи на ривалите на Мекларен, Алпин, кои претрпеа двојно откажување.

Како резултат на тоа, Мекларен го стигнаа и го поминаа Алпин кај конструкторите, претворајќи ја негативата од 18 поени на четири поени предност во поредокот.

Среќен, одличен викенд – истакна Норис.

Не е лесно. На почетокот чувствувавме дека е еден од најлошите викенди, Но на крајот речиси беше еден од нашите најдобри викенди во годината.

Тој беше задоволен што успешно го надмина притисокот од Верстапен во текот на втората половина од трката.

Макс очигледно се обиде да ме помине и продолжи право. Можеби на крајот беше малку полесно, немаше да имам шанса директно против него.

Всушност, во последните кругови, Норис беше тој што имаше предност пред Карлос Саинц од Ферари во битката за последното место на подиумот. На крајот тоа беше чекор предалеку за Норис кој наместо тоа мораше да се задоволи со четвртто место.

Се обидов. Беше прилично бавен на последниот рестарт, но Не знам зошто. Бев прилично изненаден што успеав да го фатам колку што успеав, но мислам дека и да бев една секунда побрз, никогаш немаше да го поминам.

Се чувствувам како да возев многу добра трка и паметна трка денес. Тоа се исплатеше и за мене и за Даниел исто така. Четвртото и петтото место беа повеќе од нашите очекувања.

За Рикардо, денешниот резултат беше добредојдено олеснување по тешките неколку недели за австралиецот, што ја вклучуваше и одлуката тој да го напушти Мекларен на крајот на тековната сезона по некои лоши неодамнешни перформанси.

Ни требаше ова. Колку и да се радувам на Јапонија, сакам да уживам во ова. Се чувствувам добро со резултатот. Помина долго време.

Мислам дека мојот последна топ пет беше веројатно пред една година во Саудиска Арабија. Значи, да, немав такво нешто оваа година, што е некако тажно. Но знаеме каква беше годината и се чувствувам како сигурно да ми се должеше малку среќа.

Рикардо го избегна искушението да се префрли на мазни гуми на претходен момент од трката, што значеше дека последното безбедносно возило за несреќата на Јуки Тсунода се покажа како идеален тајминг за него да влезе во бокс.

Колку и да звучеше примамливо, не беше вистинскиот повик да влезам порано.

Можевме да ги победиме другите во таа фаза, потоа имаше безбедносно возило и направивме многу голема добивка со инцидентот во Тсунода. Тоа беше добра ситуација за нас.

Конечно се вративме во бодовите и очигледно е многу голем ден за тимот. Заминуваме среќни. Помина долго време!

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Тимот на Хамилтон стана Екстрим Е шампион

Екстрим Е тимот на Луис Хамилтон, Х44, стана шампион во електричната тркачка серија, победувајќи ја екипата на...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Рикардо му дава совет на Пиастри

Откако си замина од Мекларен, Даниел Рикардо му дава совет на својот сонародник Оскар Пиастри кој ќе...

Мекларен призна која им била слабоста

Андреас Сеидл изјави дека проблематичниот старт на сезоната си го земал данокот врз тимот.  По првата трка во...

Палоу е нова резерва на Мекларен

Шампионот од Индикар од 2021 година, Алекс Палоу е новата резерва на Мекларен Ф1.  Шпанецот кој ја освои...